Kitap sanal aslanın ağzında

  • sahaf-festivali

İkinci el kitaplara ilgi fazla. Bu ilgi sahafları mutlu ederken bir yandan da sanal alem sahaflarına karşı sosyal medyada görünmeye çalışıyorlar. Sahaf N. Hikmet Aktan, “Sosyal medyayı iyi kullanan herkes sosyal medya üzerinden sahaf oldu. Biz de mecburen sanal ortama girdik” diyor.

Beyoğlu Sahaf Festivali 10. kez kitapseverlerle buluştu. Başlangıcı çok eski zamanlara uzanan sahaflık mesleğinin günümüzde de yaşatıldığını gözler önüne seren etkinlik, yalnızca İstanbul içinden 60’tan fazla tezgaha ev sahipliği yapıyor. Kitap tezgahlarında duran esnafın yaş ortalaması hayli düşük. Üsküdar, Beyoğlu gibi festivallerin yanı sıra kitap fuarlarında da sahaflara yer ayrılması okurda “Sahaf kültürü” bilincinin oluşmasına yardım ediyor. Beyazıt’ın ders kitaplarına yenilmesinden sonra pasajlarda hayatını devam ettiren sahaf dükkanları çoğunlukla Kadıköy ve Taksim’de bulunuyor.

SAHAFLIĞA İLGİ ARTTI

Sıfır kitapların pahalı olması, sahafların gösterildiği haritalar, kitap mezatları derken ikinci el kitaba olan ilgi son yıllarda artış gösterdi. Dükkânları gezerken her kitap alıp satan kişinin sahaf olmadığını da bilmek gerekiyor. Sahaflık için elzem olan, Osmanlıca’yı okuyabilmenin yanı sıra Arapça, Rumca, Ermenice bilmek ve birkaç dile de aşina olmak. Nazım Hikmet Sahaf’ın sahibi Nazım Hikmet Aktan 10 yıllık sahaf. Ancak hâlâ kendisine sahaf yerine ikinci el kitapçı diyen Aktan, 3 yıl da çıraklık yapmış. Üstadların “30 sene çıraklık yapmadan sahaf olunmaz” sözünü hatırlatan Aktan, “Sosyal medyayı iyi kullanan herkes sosyal medya üzerinden sahaf oldu. Biz de mecburen Instagram veya Facebook’ta hesap açıyoruz” diyor.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: