Kitap 5 duyu ile okunur

halil-bingol

Sahaf Halil Bingöl: Kitap 5 duyu ile okunur

Beyoğlu’nda düzenlenen Sahaflar Festivali’nde sahaflar tecrübelerini paylaşıyor. İlk günün konuğu sahaf Halil Bingöl idi.

Küratörlüğünü yaratıcı kişiliğiyle bilinen Mehmet Taşdiken’in üstlendiği festivalde sahaflar kültür ve bilgi birikimini meraklılarına aktarmaya devam ediyor. İlk günün konuğu sahaf Halil Bingöl’dü.

Sahaflığa Beyazıt’ta başladığını söyleyen Halil Bingöl, “Mesleğimde çok ilginç anılarım oldu. Bunlardan biri ünlü tarihçimizin vefatından sonra evlatları arasında mal paylaşımında oldu. Vasiyete göre kitaplar satılmayacak üç çocuğu arasında paylaşılacaktı. Çok değerli kitaplar vardı içlerinde. Çocuklarından biri bana satın alıp almayacağımı sordur. ‘Hayır’ dedim. Ama ısrarcı oldu. O an tarihçimizin yıllardır duvarda asılı olan fotoğrafı yere düşüp paramparça oldu. Bu olaydan bir sene sonra çocukları kitapları sattı. Kitapları satın alan kitapçı iflas etti” dedi.

“Kitapların ruhu vardır”

Sahaf Bingöl, “Kiapların ruhu vardır. Okumaz, havalandırmazsınız kitaplar yok olur gider. Kitabın kokusunu aldıysanız zaten bir daha bırakamazsınız.” dedi.

Günümüz sahaflarından yakınan Bingöl, sahaf olabilmek için en az 20-25 yıl gerekli olduğunu ifade etti.

“Beyazıt’ta sahaf kalmadı. Dükkan sahiplerinin ataları sahafmış. Yeni nesil yeni kitapları alıp onları atıyorlar.Bunun adı sahaf değil” diyen Bingöl, “Sahaflar yeni kitapları sevmezler. makine baskısı ciltleri… Sahafçılık öyle kolay bir meslek değildir” şeklinde konuştu.

Keyifli sohbet katılımcıların sorularının yanıtlanması ile son buldu.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: